» » Як приготувати кисломолочний холодник по-польськи? Ваш порятунок спекотним літом

Як приготувати кисломолочний холодник по-польськи? Ваш порятунок спекотним літом

Для мене Польща - як той лікоть. Ось він, близький. А ... Ніяк! Чи не вкусиш його.

Ще піонером відправляли мене пару раз до тітки - старшої батькової сестри, на Волинь. Місто, в якому вона тоді жила - Нововолинськ, стояв на самій польському кордоні. Ну, не зовсім так, щоб вона з нашого віконця видно була, але ...

Але звичайний радянський телевізор, на саму звичайну, магазинну кімнатну антену з двома штирьовими ріжками, без якого шуму і пилу (абсолютно спокійно!) Брав і Варшаву, і Краків. Які, само собою, польські фільми показували. Пам'ятаєте? «Чотири танкісти і собака», «Італієць у Варшаві», «Ставка, більша за життя». Ну ... Котрий про капітана Клосса. Там ще пароль був - «Вам слов'янська шафа не потрібен?». Такі фільми! Само собою, коли вони йшли, нас з місцевими пацанами, було не відірвати від телевізора.

Природно ... Природно, польське телебачення свої передачі вело рідною для нього мовою. Тільки, Волинь ... Це ж колишні Східні крес! Територія, до 1939 року входила до складу Другої Речі Посполитої. І мова там, хоч і український, але дуже сильно відрізняється від того, якою розмовляють у нас, на півдні Росії, в хохлацьким селах. Полонізмів в ньому досить багато. І нахапався я їх від місцевих пацанів.

Загалом, перший, другий фільм або серія - важко. Але оскільки дивишся зазвичай не один, то - допоможуть, підкажуть, переведуть. А до третьої, четвертої серії і сам починаєш включатися потихеньку.

Звідти, з Волині, у мене і невеликі пізнання в польському. Розмовляти не розмовляю, але зрозуміти про що це персонажі фільму, або прочитати півсторінки, сторінку - зможу. І попався мені днями рецептик. Польський кисломолочний холодник. Я за нього і вчепився.

По-перше, спека спадати якось не збирається. І по погоді холодник - саме-то.

По-друге, шалтіборщай, якого я мало не відерний каструлю наготував, уже з'їдений. Звичайно, можна б і повторити. Тільки ... Повторював я вже! Напевно, настав час якось урізноманітнити меню. А тут, нехай і той же холодний суп, але ... Інший! Правда, останнє, це вже - по-третє.

Справа в тому, що в рецептурі холодник, так само, як і в шалтіборщае, є буряк. Але! Готується вона зовсім по-різному. Якщо в литовському холодному супі нам потрібна була сама буряк і варили ми її так, щоб весь смак залишився в коренеплоди, то для польського холодник потрібен буряковий відвар. І саме в нього повинні перейти всі смаколики із самої буряків. Тому і технологія її приготування для першого і другого блюда відрізняються кардинально. Якщо для шалтіборщая ми перед варінням тільки мили коренеплід (і то, акуратненько, щоб - не доведи Господь! - Не пошкодити шкірку), то для польського холодник не тільки чистимо, але й ріжемо соломкою.

Враховуючи ці особливості польського страви, я їм і зайнявся. Прямо з самого ранку. Перед сніданком почистив буряк, порізав її соломкою. Залив у каструлю з нею трохи більше літра води, влив у неї столову ложку яблучного оцту. Присолити, додав півчайної ложки цукру, довів рідину до кипіння. Збавив вогонь до малого, накрив каструлю кришкою і ... Зайнявся сніданком.

Поки те та се, хоч збори і недовгі були, але встигла буряк зваритися. Відключив я вогонь під каструлею і залишив на плиті. Нехай остигає.

В обід прискакав з роботи ... Перелив остиглий відвар в літрову банку (частина води все-таки випарувалася при варінні) і поставив її в холодильник. Судака, якого ще з вечора почистив, випатрав і видалив йому зябра, розрізав на шматочки, поклав у відповідну за розміром каструльку, кинув йому туди в компанію очищену цибулину, з десяток горошин чорного перцю, залив холодною водою і поставив варитися. А поруч з каструлькою прилаштував ще чашечку. З трьома яйцями. Теж нехай варяться.

Ну, а я й пообідати встигну. Орманшагскімі голубцями з тушкованою квашеною капустою. Пообідав, помив за собою посуд. Яйця - вже готові. Я їх - під холодну воду. Нехай остигають. А сам тим часом дістав з холодильника пару середніх огірочків, зрізав у них кінчики, потер на крупній тертці і вже ось у такому, тертому вигляді - в скляну ємність і - назад в холодильник. Туди ж - і яйця, попередньо витягнувши їх з води і обсушити небагато.

Поки возився з обідом, яйцями, огірками, і судак зварився. Відключив я під ним вогонь і залишив остигати на плиті. А сам - знову на роботу.

Уже ввечері, по дорозі додому, заскочив в магазин, купив грам 200 буженінка, літр кислого молока, упаковку сметани і хороший, що милує око, пучок самої різної зелені. Кріп, петрушка, зелена цибуля-перо.

А як додому добрався ... Судака розібрав, відділив м'якоть від кісток і ... І як почав все шматувати - кришити ... На самі маленькі шматочки! Крошу і - в каструлю. Крошу і - в каструлю. Судака, буженину, яйце, зелень. І огірочок тертий до них всім потім додав. А каструлю на час в сторонку відставив.

Взяв іншу ємність. Влив у неї 2/3 від стандартної упаковки сметани. Вийшло грам 300. Збив їх віночком. Потихеньку, продовжуючи збивати сметану, додав до неї всю кисляк. Присолити, влив буряковий відвар, знову пустив у хід віночок. А вже після того, як він свою справу зробив, вилив забарвити рожевим рідину в каструлю, де вже лежить все покришити-пошматував. Перемішав вміст, накрив кришкою і - в холодильник. Нехай воно там постоїть, насититься смаками від усіх продуктів і різних рідин. Так щоб вони стали не самі по собі, а разом - єдиним цілим. Ну, і холоду додаткового набиралися. А вже після цього ...

Можна і по тарілках розливати. Ложки в руки брати. Є ними кисломолочний холодник по-польськи і згадувати той смак, що у шалтіборщая був. Щоб порівняти: схоже - ні? От тільки не впевнений я, що вийде це у вас. Боюся, як перша ложка холодник в рот потрапить, так і забудете ви про все. Усьому іншому, крім нього. Кисломолочного холодник по-польськи.

________________