» » Позбавляти чи ні батьківських прав?

Позбавляти чи ні батьківських прав?

Фото - Позбавляти чи ні батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав - тема болюча і гостра, як і ті грані, з яких вона складається. Бо має масу аспектів, многосуб'ектний, суперечлива і неоднозначна за своїми емоційним і правовим проявам, які можуть мати місце потім протягом усього подальшого життя дитини, а також позбавляє і позбавляти прав батька.

Можливість позбавлення батьківських прав прописана у статті 69 Сімейного кодексу РФ. Так, вона передбачає, що батьки (один з них) можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони:

ухиляються від виконання обов'язків батьків, у тому числі при злісному ухиленні від сплати аліментов-

відмовляються без поважних причин взяти свою дитину з пологового будинку (відділення) або з іншого лікувального закладу, виховного закладу, установи соціального захисту населення або з інших аналогічних установ-

зловживають своїми батьківськими правамі-

жорстоко поводяться з дітьми, в тому числі здійснюють фізичне чи психічне насильство над ними, зазіхають на їх статеву непрікосновенность-

є хворими хронічним алкоголізмом або наркоманіей-

вчинили умисний злочин проти життя чи здоров'я своїх дітей або проти життя чи здоров'я чоловіка.

Перелік це вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає. На практиці найбільш часто зустрічаються є випадки позбавлення батьківських прав батьків або одного з них у разі ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків. Тлумачення поняття «батьківські обов'язки» закон не містить, а тому під цим словосполученням розуміється батьківська турбота та участь, догляд за дитиною, його зміст, навчання і виховання.

Як правило, з таким позовом звертаються до суду жінки, з якими в більшості випадків після розірвання шлюбу залишаються діти. Часто вимога про позбавлення батьківських прав супроводжується і вимогою про стягнення з відповідача аліментів, однак не завжди. З такими ж вимогами про позбавлення батьківських прав можуть звертатися в суд прокурор, органи опіки та піклування, опікун неповнолітньої дитини.

Порядок позбавлення батьківських прав прописаний у статті 70 Сімейного кодексу і передбачає судовий порядок розгляду. При розгляді справи беруть участь обов'язково прокурор і орган опіки та піклування. Наслідки позбавлення батьківських прав передбачені статтею 71 Сімейного кодексу, яка говорить, що батьки, позбавлені батьківських прав, втрачають всі права, засновані на факті спорідненості з дитиною, відносно якої вони були позбавлені батьківських прав. В тому числі право на одержання від нього утримання (стаття 87 цього Кодексу), а також право на пільги і державні допомоги, встановлені для громадян, які мають дітей.

Фактично і юридично дитина стає сиротою відносно того батька, якого позбавили батьківських прав, і якщо обоє батьків були позбавлені батьківських прав, що досить рідко, дитина може бути усиновлена через шість місяців після винесеного судом рішення.

Безумовно, існує і можливість відновлення в батьківських правах, передбачена в статті 71 Сімейного кодексу, яка передбачає, що батьки (один з них) можуть бути відновлені в батьківських правах у випадках, якщо вони змінили поведінку, спосіб життя і (або) ставлення до виховання дитини. Справи про відновлення в батьківських правах також розглядаються в судовому порядку за участю прокурора і органу опіки та піклування.

І позбавлення, і відновлення в батьківських правах провадиться тільки з урахуванням інтересів дитини, а відновлення в батьківських правах можливо тільки в тому випадку, якщо дитина не була усиновлена.

Природно, позбавлення батьківських прав - крайня міра, яка приймається щодо недбайливих батьків, і її емоційно-моральні наслідки важко прогнозовані. Однозначно одне - такий акт в переважній більшості випадків стає драмою і для дитини, і для батьків - як позбавляють батьківських прав, так і позбавляли.

Законодавець, розуміючи всі правові та емоційно-моральні наслідки цього акту, передбачив і можливість обмеження батьківських прав у вигляді відібрання дитини без позбавлення батьківських прав. Така можливість закріплена в статті 73 Сімейного кодексу РФ.

Шановні батьки, право приймати рішення про те, звертатися або не звертатися до суду з вимогою про позбавлення батьківських прав, належить Вам, і цим правом треба розпорядитися осмислено і без емоцій. Зваживши, по можливості, всі «за» і «проти» і одночасно зваливши на себе тягар відповідальності за подальшу долю дитини, яку Ви прирікаєте на подальше життя без одного з людей, які дали йому життя!


Увага, тільки СЬОГОДНІ!