» » Де, хто і коли виграв перший чемпіонат світу з футболу?

Де, хто і коли виграв перший чемпіонат світу з футболу?

Фото - Де, хто і коли виграв перший чемпіонат світу з футболу?

Футбол - найпопулярніша гра в усьому світі. У неї грають мільйони, а мільярди із захопленням спостерігають за нею зі стадіонів та екранів телевізорів. Зелене поле, повні трибуни уболівальників - все це створює особливу магію. Початок матчу, футболісти виходять на поле, лунає свисток арбітра, і чарівництво починається!

Трохи історії

Футбол, в тому вигляді, в якому ми знаємо його зараз, як відомо, зародився в Англії в середині XIX століття і поступово отримав своє поширення по світу. Спочатку стали з'являтися дворові команди, потім міські та національні команди країн.

Але, незважаючи на те, що футбол швидким кроком прямував по планеті, залучаючи під свої прапори все більше і більше прихильників по всьому світу, дуже довго не існувало офіційних міжнародних змагань. І лише в 1908 році аматорський футбол був включений в програму Олімпійських ігор.

Перший чемпіонат

З ростом популярності стало змінюватися і ставлення до футболу. І поступово з любительського виду спорту він став професійним. Саме це і послужило причиною того, що в 1928 році на конгресі ФІФА було прийнято рішення про організацію першого чемпіонату світу.

За право провести у себе турнір боролися кілька країн: Іспанія, Італія, Нідерланди, Швеція, Угорщина і Уругвай. В результаті голосування найбільше голосів отримав Уругвай. Саме ця країна і стала господинею першого в історії чемпіонату світу з футболу.

Учасники турніру

Лише 13 команд приїхало в Монтевідео поборотися за звання чемпіонів світу. Сім з них представляли Південну Америку, дві - Північну і Центральну, і лише чотири - Європу. Вони були розбиті на 4 групи, переможці яких виходили до півфіналу.

У групі А грали: збірні Франції, Мексики, Аргентини і Чилі.

У групі B: Бразилії, Болівії та Югославії.

У групі C: Румунії, Уругваю і Перу.

У групі D: США, Бельгії та Парагваю.

Перші матчі

Перші матчі турніру відбулися 13 липня 1930. У них зустрілися збірні Франції та Мексики, США та Бельгії. Перемогу святкували французи й американці, обігравши своїх суперників з рахунком 4-1 і 3-0 відповідно.

Перший гол в історії чемпіонату світу на 19 хвилині матчу забив півзахисник збірної Франції Люсьєн Лоран.

Півфінали

26 липня пройшов перший півфінал між командами Аргентини і США. Перший тайм закінчився з рахунком 1-0 на користь аргентинців, а в другому вони забили ще п'ять м'ячів, на що американці відповіли тільки одним голом на 89 хвилині матчу. Після фінального свистка арбітр зафіксував остаточний підсумок зустрічі 6-1 на користь Аргентини.

З таким же рахунком 6-1 закінчився і другий півфінал 27 липня. У ньому зустрічалися збірні Уругваю та Югославії. І, незважаючи на те, що югослави забили швидкий гол на 4 хвилині, збірна Уругваю не тільки зрівняла рахунок, а й забила ще п'ять м'ячів у ворота суперника і вийшла у фінал.

Фінал

30 липня 1930 на стадіоні Сентенаріо у присутності 93 тисяч глядачів відбувся вирішальний матч чемпіонату між командами Аргентини і Уругваю. Перший тайм закінчився невдало для господарів поля, уругвайці програвали аргентинцям з рахунком 1-2. У другому таймі ситуація докорінно змінилася: Уругвай забив три м'ячі і, здобувши перемогу з рахунком 4-2, став першим в історії переможцем чемпіонату світу з футболу!

Цікаві факти

Взяти участь у чемпіонаті могла будь-яка країна, що отримала запрошення. Незважаючи на це, багато європейських країн відмовилися від участі з економічних причин.

Через невеликої кількості учасників єдиний раз за всю історію чемпіонату світу не був проведений відбірковий турнір.

За перемогу в матчі групового турніру команда отримувала два очки, а не три, як зараз.

Фінальний матч турніру, щоб уникнути конфлікту між гравцями збірних, був зіграний двома м'ячами. У першому таймі - аргентинським, а в другому - уругвайським, оскільки «офіційного м'яча турніру» ще не існувало. Він з'явився тільки в 1970 році.

Команді Уругваю був вручений кубок імені Жюля Ріме, президента ФІФА, який організував турнір. На ньому була зображена давньогрецька богиня перемоги - Ніка. Згодом кубок передавався від переможця до переможця. А в 1970 році був назавжди подарований збірної Бразилії, як країні, першою виграла чемпіонат світу три рази.

Матч за третє місце між командами США та Югославії не був проведений.

Кращим бомбардиром чемпіонату став уругвайський нападник Гільєрмо Стабіле, який забив вісім м'ячів.

Пройшло вже багато років з моменту проведення першого чемпіонату світу з футболу. Але, незважаючи на це, він не втратив своєї популярності, а лише збільшив її, ставши справжнім святом, яке люблять і з нетерпінням чекають у всьому світі. А Уругвай назавжди увійшов в історію футболу як країна, яка не тільки в 1930 році провела у себе цей турнір вперше, але і виграла його.